projekty domów

Zalety domów parterowych

2014-03-25

Dom jednorodzinny może przyjmować wiele różnych form poczynając od powierzchni użytkowej, przez wygląd i kształt zewnętrzny bryły po ilość pięter. W tym ostatnim zakresie standardowo buduje się domy parterowe, piętrowe lub z użytkowym poddaszem, które stanowi pośredni model pomiędzy jedną i dwiema kondygnacjami. Wybór zależy oczywiście od wielu czynników, wśród których decydujące są przede wszystkim posiadane środki oraz czas, w którym budynek ma być gotowy do zamieszkania.

W obu przypadkach na pierwsze miejsce wysuwa się budynek jednokondygnacyjny. Pomimo ogólnego przekonania, że jest to znaczne ograniczenie przestrzeni projekty domów parterowych pokazują, jak wiele możliwości gwarantuje takie rozwiązanie konstrukcyjne. Jedynym ograniczeniem bywa powierzchnia działki, ale ta zazwyczaj dopuszcza usytuowanie domu nawet o powierzchni przekraczającej 200 m2, a to już jest obszar z powodzeniem zaspokajający potrzeby nawet dużej rodziny. Przewaga domów parterowych nad piętrowymi jest wielokierunkowa. Poza ewidentnie mniejszymi kosztami oraz szybszym tempem budowy, która nie wymaga odpowiedniego wzmacniania fundamentów, tworzenia specjalnych konstrukcji stropowych i dachowych, dom parterowy jest też łatwiejszy do zagospodarowania.

Przykładowo w projektach domów parterowych nie wykorzystuje się schodów, które zajmują sporo powierzchni użytkowej na obu kondygnacjach oraz zdecydowanie łatwiej przystosować takie budynki do potrzeb osób niepełnosprawnych czy małych dzieci.