Zanim kupisz nagrzewnicę elektryczną do swojego domu – koniecznie przeczytaj?

2016-05-22

Zastanawiasz się, nad zakupem nagrzewnicy elektrycznej? Potrzebujesz dodatkowego źródła ciepła? Ok, pomysł ten jest jak najbardziej godny pochwały, ale zastanów się, czy robisz dobrze.


Moc – czyli największy problem


Źródłem ciepła w nagrzewnicy, jest druciana cewka, która rozgrzewa się do odpowiedniej temperatury. Niestety, rozgrzewanie to wymaga użycia sporych nakładów energii. Żeby sprawdzić, czy Twoja instalacja to wytrzyma, zwyczajnie pomnóż „amperaż” Twoich bezpieczników, razy napięcie panujące w domu. Wynik podziel przez tysiąc, by otrzymać go w kW. Jeśli nagrzewnica ma moc większą niż ta, która wyszła z Twoich obliczeń, jej zakup nie ma sensu.


Zastosowanie


Po co potrzebujesz nagrzewnicy? Czy chodzi o ogrzanie domu, czy o podgrzanie szyby w samochodzie? Profesjonalne nagrzewnice elektryczne mogą mieć bowiem różne zastosowanie. Spektrum mocy jest tu faktycznie ogromne. Samochodowe nagrzewnice, mają moc około 200 W. Te do zastosowań domowych, mogą mieć już moc wynoszącą nawet i 3 – 9 (a nawet więcej) kW.


Zabezpieczenie


Sprawdź, czy Twoja nagrzewnica została wyposażona w dodatkowy przewód uziemiający. Urządzenia o tak dużej mocy, powinny posiadać przewód PE, najczęściej doprowadzany do metalowej obudowy. Jeśli z jakiś przyczyn, dojdzie do przebicia prądu na obudowę, będziesz miał pewność, że zostanie on odpowiednio szybko odprowadzony do uziemienia...