Rodzaje kurtyn powietrznych

2016-06-24

Powietrzne kurtyny są urządzeniami montowanymi nad lub koło drzwi w celu odizolowania wnętrza od wpadającego z zewnątrz powietrza. Taka potrzeba zachodzi głównie w dużych budynkach, gdzie często otwiera się drzwi - na przykład w sklepach lub na dworcach kolejowych. Kurtyny powietrzne dzielą się na kilka rodzajów, a kryteria podziału różnią się między sobą.


Temperatura nawiewanego powietrza

Istotą działania zasłony powietrznej jest tłoczenie powietrza do środka pomieszczenia w miejscu, w którym styka się ono z warunkami zewnętrznymi. Rodzaje kurtyn powietrznych ze względu na temperaturę zależą od aktualnej potrzeby. Ciepłe powietrze zapobiega wyziębianiu się pomieszczeń we wnętrzu budynku, dlatego najczęściej montuje się takie kurtyny w przedsionkach wejściowych. Z kolei nawiew zimnego powietrza przydaje się w wejściach do chłodni, które nie mogą nagrzać się, a klimatyzacja nie zdaje w nich egzaminu.


Kształt zabudowy

Podział ze względu na zabudowę jest jeszcze prostszy. Kurtynę powietrzną można zamontować nad drzwiami, wtedy powietrze leci z góry w trakcie otwierania drzwi. Są to kurtyny poziome. Istnieją także pionowe - montuje się je z boku drzwi. Wybór zależy jedynie od wygody i specyfiki pomieszczenia.