Zalety wentylacji mechanicznej

2016-07-09

Ruch powietrza w instalacjach wentylacyjnych można wymusić w dwojaki sposób. Tradycyjna wentylacja opiera się na wypychaniu z pomieszczeń cieplejszego powietrza przez zimniejsze napływające z zewnątrz. Wentylacja mechaniczna natomiast działa na zasadzie wymuszonego ruchu powietrza poprzez użycie specjalnych wyciągów.


Która lepsza?

Ogromną wadą wentylacji grawitacyjnej jest opieranie jej działania na różnicy temperatur. W lecie, gdy temperatura na zewnątrz jest większa niż wewnątrz, następuje ruch wsteczny powietrza, tak zwana cofka, a wraz z nią do mieszkania dostają się przykre zapachy. Wentylacja mechaniczna pozbawiona jest tej wady, jednak wymaga pewnych przeróbek, na przykład montażu anemostatów okrągłych w miejsce starych kratek wentylacyjnych.


Kontrola ciągu w wentylacji mechanicznej

Wyciąg tworzy duże podciśnienie w kanale wentylacyjnym, dlatego konieczna jest regulacją ciągu w mieszkaniach. Najkorzystniejszym rozwiązaniem są anemostaty okrągłe, które pozwalają na płynną i dokładną regulację przepływu powietrza poprzez wkręcanie lub wykręcanie ich przedniego elementu. Niestety nie będziemy mogli wykorzystać starych wywietrzników bez regulacji, które sprawdzały się przy zwyczajnej wentylacji, ponieważ zbyt duży przepływ powietrza będzie powodował głośny hałas.