Alternatywa wobec klasycznych żarówek- halogeny

2016-12-03

Halogeny są alternatywą wobec klasycznych żarówek. Mają sporo zalet, przede wszystkim jeżeli chodzi o cechu użytkowe. Małe wymiary, większa sprawność, a także dużo ładniejsze oprawy halogenowe to tylko niektóre z ich atutów. Można je stosować w domach jako element poprawiający wygląd wnętrz, ale także na zewnątrz budynków.

Przykłady halogenów

Halogeny często spotykane w domach to przede wszystkim modele na napięcie sieciowe bez odbłyśnika. Mają mocowanie podobne do tradycyjnej żarówki. Inny równie chętnie kupowany model halogenów to halogeny liniowe przeznaczone do projektorów i lamp. Można je wykorzystać zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynków. Stosuje się je jako oświetlenie zapewniające bezpieczeństwo, często montując przy budynkach użyteczności publicznej.

Działanie halogenów

Oprawa halogenowa kryje w sobie skrętkę wykonaną z żaroodpornego wolframu, który znajduje się w balonie wypełnionym jednym z gazów szlachetnych. W wyniku przepływu prądu żarnik rozżarza się i zostaje wytworzona energia cieplna, a także świetlna. Podczas żarzenia się skrętki dochodzi do parowania cząstek wolframu. Balon lampy produkuje się ze szkła kwarcowego, a jego małe gabaryty zapewniają doskonała stabilność procesu.

Ważne zalety lamp halogenowych

Lampy halogenowe cechują się duża mocą i stałym strumieniem światła w ciągu całego procesu eksploatacji. Mają także dużą trwałość dzięki stałemu odnawianiu się skrętki.