Jak wybrać umywalkę?

2017-07-14
W czasie urządzania łazienki jednym z ważniejszych elementów, jaki należy zakupić jest umywalka. Czy warto postawić na umywalkę podblatową, a może nablatową? Czym różnią się one między sobą? O czym jeszcze trzeba pamiętać dokonując wyboru?

Umywalka podblatowa i nadblatowa

Jak sama nazwa wskazuje te dwa rodzaje umywalek różnią się między sobą zlokalizowaniem w stosunku do poziomu blatu. Pierwsze z nich - umywalki nablatowe, montowane są bezpośrednio na powierzchni blatu, a umywalka podblatowa w zasadzie w całości znajdują się wewnątrz szafki łazienkowej. Umywalki nablatowe dzięki montażu na powierzchni blatu w zasadzie nie zajmują miejsca w środku szafki łazienkowej. Dlatego też są funkcjonalne. Poza tym ich krawędzie znajdują się wyższej niż w przypadku umywalek podblatowych, co pozytywnie wpływa na komfort ich użytkowania. Poza tym za sprawą wysokiej konstrukcji są łatwe do czyszczenia. Wadą jest to, że optycznie pomniejszają one pomieszczenie, co oczywiście jest problemem w przypadku małych łazienek. W tej sytuacji warto zastanowić się nad wyborem umywalek podblatowych. Jednak wybór na rynku w tym zakresie pozostawia sporo do życzenia. Takie umywalki dostępne są raczej w tradycyjnych kształtach, co znacznie ogranicza możliwości aranżacyjne. Poza tym takie umywalki zajmują też sporo miejsca w środku szafki łazienkowej.

Jaka umywalkę wybrać?

Każde rozwiązanie ma oczywiście swoje wady i zalety. Umywalki nablatowe sprawdzają się jedynie w sytuacji, kiedy łazienka jest sporych rozmiarów. Z czego to wynika? Jej wysoka konstrukcja optycznie zmniejsza niestety każde pomieszczenia. Natomiast w łazienkach mniejszych lepiej jest jednak zdecydować się na klasyczną umywalką podblatową. Praktycznie zlewa się ona z blatem szafki, a więc nie ingeruje wizualnie w jej otoczenie, co tez ma znaczenie.