Domy parterowe - krótka charakterystyka

2013-11-08
Mały domek w spokojnej okolicy to dziś marzenie wielu Polaków. Życie w mieście ma niestety pewne wady, a do największych należy wysoki poziom hałasu, duże natężenie ruchu, a często również niebezpieczeństwa związane z przestępczością. Wiele osób pragnie uciec z “miejskiej dżungli” gdzieś na ubocze, w okolice ciche, spokojne i bezpieczne.

W każdym większym polskim mieście istnieją dziś dzielnice domów jednorodzinnych, a sporą część z nich stanowią domy parterowe. Tego typu budynki mieszkalne potrafią być niezwykle malownicze i urokliwe, a jeśli jeszcze funkcjonują w bliskim otoczeniu przyrody można je wprost pokochać. W domach parterowych często spotyka się taras z zadaszeniem, dzięki któremu latem można spędzać czas na świeżym powietrzu nawet w czasie deszczu. To idealne miejsce, by odpocząć od szybkiego tempa życia miasta, by odpocząć od hałasu, ruchu ulicznego i stresu.

Domy jednokondygnacyjne są znacznie niższe niż domy z wykorzystanym poddaszem, również kąt nachylenia dachu jest w ich przypadku znacznie mniejszy (wynosi na ogół 25-30°). Dachy w domach parterowych najczęściej mają charakter dwuspadowy, choć zdarzają się również inne rozwiązania. Materiałem użytym do budowy dachu na ogół są dachówki lub blachodachówki. Raczej rzadko spotyka się parterowce z płaskim dachem, zapewne ma to związek ze względami estetycznymi, gdyż małe, parterowe domy o płaskim dachu rzadko kiedy prezentują się korzystnie na tle innych domostw. Czy więc spadowy dach w domach parterowych istnieje jedynie ze względów estetycznych? Otóż nie tylko. Pełni również funkcję izolacyjną, a poprzez odgrodzenie stropu od świata zewnętrznego niewielkim, szczelnym poddaszem mieszkanie nie wyziębia się ta szybko i nie dochodzi do utraty ciepła przez górę mieszkania. Parterowe domy posiadają również jedną, bardzo istotną zaletę - są znacznie tańsze w budowie i wykończeniu, niż domy posiadające większą liczbę kondygnacji. Budowy są również szybsze w realizacji. Warto więc rozważyć ten typ domu jednorodzinnego, kiedy szukamy dla siebie odpowiedniego projektu.