Nowoczesne projekty domów sposobem na energooszczędność i funkcjonalność

2013-11-08

Współczesne budownictwo domów jednorodzinnych osiągnęło dziś bardzo wysoki poziom technologiczny. Na rynku dostępny jest duży wybór materiałów budowlanych o bardzo różnych właściwościach. Istnieją również rozwiązania technologiczne, które zapewniają domom funkcjonalność i energooszczędność.

Dzięki gotowym projektom znacznie szybciej możemy przejść do realizacji naszych planów związanych z budową domu. Projekty są bardzo zróżnicowane i dostosowane do wymagań inwestorów posiadających odmienne preferencje. Nowoczesne projekty domów łączą w sobie funkcjonalność z energoszczędnością. Materiały użyte do budowy domów oraz specjalne warstwy izolacyjne zapobiegają odpływowi ciepła przez ściany oraz poddasze. Dzięki temu w naturalny sposób utrzymana zostaje temperatura wewnątrz, a nakłady na ogrzewanie są w wyraźny sposób zminimalizowane. W tym kontekście ważne jest utrzymanie odpowiedniej cyrkulacji powietrza, gdyż wilgotne powietrze w szczelnie zamkniętych pomieszczeniach ma tendencje do skraplania się na oknach i ścianach, co może doprowadzić do rozwoju grzybów i pleśni. By tego uniknąć wiele nowoczesnych projektów domów posiada specjalne systemy wentylacyjne, które pozwalają na odprowadzanie wilgoci z powietrza oraz wspomagają naturalną cyrkulację powietrza w pomieszczeniach.

Pewnym nowym trendem w budowie nowoczesnych domów jest umieszczanie kolektorów słonecznych na dachach, dzięki czemu wykorzystywana jest naturalna energia słoneczna do wytwarzania energii elektrycznej. Oczywiście kolektory słoneczne nie będą funkcjonować wydajnie przez cały rok, ważne jest więc również, by dom miał zapewnione również inne źródła energii. Do ogrzewania w zimie wykorzystywane mogą być różne systemy grzewcze (kotły grzewcze, kominki, piece gazowe i elektryczne i inne) i pod tym względem wiele zależy od specyfiki konkretnego projektu. Część z nich zakłada stworzenie specjalnej przestrzeni gospodarczej z wydzieloną kotłownią, inne wykorzystują piece gazowe i elektryczne, które służą również do ogrzewania wody. Takie rozwiązanie nie wymaga oddzielnej kotłowni, gdyż piec można ustawić w łazience lub kuchni (urządzenia nie rzucają się w oczy, a wyglądem przypominają lodówkę). Jeśli nowoczesny projekt domu zakłada inny rodzaj ogrzewania niż preferowany przez nas warto zwrócić się do architekta z prośbą o modyfikację projektu z uwzględnieniem proponowanych przez nas sugestii.